Na terenie gminy znajduje się niewiele zabytków kultury materialnej, głównie sakralnej ale atrakcyjnej.
Kościół w Maszewie
Kiedyś kościół znajdował się w centrum wsi. W ciągu stuleci istniały tutaj 3 budowle kościelne. Pierwszą budowlę drewnianą z 1590 roku opisał proboszcz Elias Lauriscius. Natomiast pierwsza wzmianka o murowanym kościele, który powstał na zrębach budowli drewnianej pojawiła się w źródłach historycznych z 1656 roku. Prawdopodobnie w latach 1909-1914 kościół został zburzony, a na jego miejscu powstała budowla z cegły funkcjonująca do dzisiaj. Nawa w kształcie prostokąta posiada wysuniętą od zachodu wieżę, a od wschodu część ołtarza. Wieża kościoła zakończona jest płaską cebulastą kopułą. Okna i elementy dekoracyjne są charakterystyczne dla architektury neogotyckiej. Na uwagę zasługują dwa dzwony z XV wieku. Budowla majestatycznie wznosi się ponad wieś, jakby chciała ją chronić.
Kościół w Rybakach
Kościół został wybudowany w 1677 r. przez Johana Fridricha barona von Löben na jego własny koszt. Pierwotnie ściany kościoła były zbudowane jako mur pruski. W XVIII stuleciu zostały one wzmocnione przez mur z cegły. Kościół ten jest budowlą jednonawową, o konstrukcji szachulcowej. W barokowym wnętrzu kościoła znajdują się liczne malowidła o tematyce biblijnej. W kościele zachowały się dwa dzwony.
Kościół w Rzeczycy
Kościół wybudowany w latach 1731-1732, utrzymany w stylu klasycznym, założony na rzucie prostokąta, od zachodu z czworoboczną wieżą. Budowla znacznie powiększona w końcu XIX wieku, a obmurowana na początku wieku XX. Pierwotny kościół, prawdopodobnie drewniany, jest wzmiankowany w źródłach z 1308 r.